Monday, 2019-04-22, 5:41 PM | Welcome Guest

Argetohu

LG paralajmëron celular të ri


Gjatë javës së ardhshme në Barcelonë mbahet Kongresi botëror GSM Mobile, kështu që mund të presim shumë celularë të rinj. LG-ja e ka hapur sezonin duke paralajmëruar pajisjen e saj të re LG-KF510.
KF510 është telefon modern celular, i cili
ka në shënjestër shfrytëzuesit të cilët preferojnë celularë të
dizajnuar në formë të hollë. Është më i hollë se 11 milimetra dhe vjen me mekanizëm rrëshqitës.

Është i përpunuar nga metali dhe qelqi. Elementi qendror i dizajnit
është ndryshimi gradual i ngjyrës në maskë. Pajisja vjen në dy
variante: Stardust ngjyrë hiri apo Sunset e kuqe.

<!--"-- ... Read more »
Views: 25986 | Added by: Jozefin | Date: 2008-10-30 | Comments (51)

Vizioni i Nokias për të ardhmen

Nokia Morph është prezantim i vizionit të telefonave celularë, ashtu
si i sheh aktualisht prodhuesi më i madh i tyre në botë. Problemi është
vetëm se konceptet shkencore e fantastike të Nokias pothuajse asnjëherë
nuk arrijnë të dalin në treg.
Edhe pse ky vizion i Nokias për të ardhmen e telefonave celularë është
shumë interesant, prodhimi i një telefoni të tillë, për fat të keq,
ende nuk është i mundur sepse mbështetet tepër në teknologjitë të cilat
nuk janë të zhvilluara sa duhet, apo që ende janë në fushën e teorisë.

Morph si i tillë është rezultat i bashkëpunimit në mes të hulumtuesve
të Nokias dhe njerëzve të mençur nga Universiteti Cambridge, derisa
materialet nga të cilat do të punohej do të duh ... Read more »
Views: 5262 | Added by: Jozefin | Date: 2008-10-30 | Comments (0)

204 milionë dollarë për zhvillim të televizorëve OLED

Sony ka paralajmëruar se do të shpenzojë 204 milionë dollarë për përshpejtimin e teknologjisë OLED. Kjo kompani japoneze ka thënë se dëshiron të zhvillojë teknologjinë për prodhimin e ekraneve të mesëm dhe të mëdhenj OLED.
Edhe pse Sony veçmë me të madhe prodhon ekrane të vegjël, prodhimi i ekraneve të mëdha paraqet problem.

Mu për këtë Sony do të kërkojë një
mënyrë për të përmirësuar rolin e vet në përpunimin e transistorëve të
hollë dhe shtresës elektrolumishente të ekranit. Qëllimi i Sonyt është
që të prodhojë ekrane më të mëdha deri në muajin mars të vitit 2010.

Në muajin ja ... Read more »
Views: 2353 | Added by: Jozefin | Date: 2008-10-30 | Comments (7)

Microsoft futet në Hyundai e Kia


Pas marrëveshjeve të nënshkruara vitin e kaluar me Ford e Fiat, në
automjetet e të cilëve gjiganti softuerik instalon zgjidhjet e veta
softuerike-harduerike, Microsoft ka nënshkruar marrëveshje edhe me
konglomeratin Hyundai-Kia Automotive Group.


Me nënshkrimin e marrëveshjes në mes të Microsoft e Hyundai-Kia
Automotive Group është realizuar bashkëpunimi sipas së cilit të dy
kompanitë do të punojnë së bashku në avancimin e sistemeve
softuerike-harduerike të cilat integrohen në automjetet, që u
mundësojnë vozitësve shfrytëzim të avancuar të celularit, audio
sistemit dhe pajisjeve tjera të cilat mund të lidhen në mes veti.
Marrëveshja e nënshkruar për bashkëpunim bazohet në platformën Auto të
Microsoftit.

Produktet e para të cilat do të para ... Read more »
Views: 2154 | Added by: Jozefin | Date: 2008-10-30 | Comments (0)

Login form
News calendar
«  April 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Search
Site friends
Statistics
Our poll
Rate my site
Total of answers: 133
Tag Board